Francis H. Burr '09 Scholarship

A scholarship fund established in memory of Francis H. Burr ’09 by his friends. First given in 1918, it is awarded to two seniors, one male and one female, “who combine as nearly as possible Burr’s remarkable qualities of character, leadership, scholarship and athletic ability.”
 

Past Award Recipients:
2018 Geordie A. Enoch '18, Swimming & Diving & Rico K. Stormer '18, Wrestling
2017 Rachel L. Hampton '17, Skiing & Ryan T. Halvorson '17, Football
2016 Naomi K. Lang '16, Lightweight Crew & Andrew P. Mollerus '16, Sailing

2015 Michael Mosca ’15 , Swimming & Diving & Lauren Urke ’15,  Soccer

2014 Nicholas Madden'14, Volleyball & Lauren DiNicola '14, Track & Field
2013 Joshua A.C. Hicks '13, Heavyweight Crew & Victoria B. Lippert '13, Basketball
2012 Robert H. Newell '12, Swimming & Diving & Melanie J. Baskind '12, Soccer/Lacrosse
2011 Baltazar A. Zavala '11, Football & Katherine A. Mills '11, Swimming
2010 John S. Riley ‘10, Ice Hockey & Kaitlyn E. Coil ‘10, Skiing
2009 Andrew J. Berry '09, Football & Anna K. Kendrick '09, Heavyweight Crew
2008 Noah Van Niel '08, Football
2007 Brian P. Fiske '07, Swimming
2006 Morgan S. Brown '06, Baseball
2005 James W. Lawler '04/05, Swimming
2004 Adam A. Gordon '04, Football
2003- Eliott Prasse-Freeman '03, Basketball
2002 Ryan M. FitzGerald ‘02, Football
2001 Matthew Picarsic ‘01, Wrestling
2000 Sujit Raman ’00, Rowing
1999 Ryan R. Oliver ’99, Volleyball
1998 Soyoun K. Song ’98, Alpine Skiing
1997 Matthew L. Ware ’97, Skiing
1996 Tal Ben-Shachar ’96, Squash
1995 Gregg A. Hurwitz ’95
1994 Weston M. Hill ’94, Rowing
1993 Neal A. Tew ’93, Squash
1992 Jonathan Unger ’92, Manager/Intramurals
1991 Rodney J. Taylor ’91, Football
1990 Ned M. Seaton ’90, Intramurals
1989 Gian C. D’Ornellas ’89, Soccer
1988 Philip Saunders ’88
1987 Scott C. Collins ’87, Football
1986 Robert M. Kay ’86, Baseball
1985 Brian H. Bergstrom ’85, Football
1984 Kenneth J. Code ’84, Hockey
1983 James E. Johnson ’83, Track
1982 Michael H. Davis ’82, Lacrosse
1981 Robert J. Woolway ’81, Football
1980 Richard A. Horner ’80, Football
1979 Glenn A. Fine ’79, Basketball
1978 Paul J. Halas ’78, Football/Baseball
1977 William B. Kaplan ’77, Squash
1976 J. Hovey Kemp ’76, Crew
1975 Stephen H. Dart ’75, Football/Track
1974 David P. St. Pierre ’74, Football/Baseball
1973 John B. Hagerty ’73, Football/Lacrosse
1972 Geza P. Tatrallyay ’72, Fencing
1971 Michael K. Cahalan ’71, Swimming
1970 Gary L. Singleterry ’70, Football
1969 Robert T. Bauer ’69, Hockey
1968 Thomas S. Williamson, Jr. ’68, Football
1967 Dennis M. McCullough ’67, Hockey
1966 Barry L. Williams ’66, Basketball
1965 John F. O’Brien ’65, Football
1964 Robert P. Inman ’64, Basketball
1963 David L. G. Johnston ’63, Hockey
1962 Robert E. Kaufmann ’62, Swimming
1961 William P. Schellstede ’62, Swimming
1960 Harold J. Keohane ’60, Football & Lawrence B. Ekpebu ’60, Soccer
1959 Robert R. Foster ’59, Football/Wrestling
1958 W. French Anderson ’58, Track
1957 H. Chouteau Dyer ’57, Swimming
1956 Arthur G. Siler ’56, Track
1955 Roger J. Bulger ’55, Basketball
1954 William W. Geertsema ’54, Crew
1953 Charles W. Ufford, Jr. ’53, Squash
1952 Dustin M Burke ’52, Football/Hockey/Golf & Richard T. Button ’52, World Champion Skater
1951 A. Dwight Hyde, Jr. ’51, Football
1950 Howard E. Houston ’50, Football/Crew & Paul C. Shafer ’50, Football
1949 Paul W. Knaplund ’49, Crew
1943 F. Barton Harvey, Jr. ’43, Baseball/Football & David E. Allen ’46
1942 Loren G. MacKinney ’42, Football & Paul Burton Rail ’45
1940 Thomas V. Healey ’40, Football/Baseball
1939 Richard H. Sullivan ’39 &David R. V. Golding ’41
1938 Vernon H. Struck ’38, Football/Baseball
1937 Charles W. Kessler ’37, Football
1936 Robert C. Hall ’36, Track
1935 Chester K. Litman ’35, Football
1934 Richard G. Ames ’34, Wrestling
1933 Carl H. Hageman, Jr. ’33, Football/Baseball
1932 W. Barry Wood, Jr. ’32, Football/Hockey/Baseball/Tennis
1931 Vernon Munroe, Jr. ’31, Track
1930 Francis J. Mardulier ’30, Track
1928 John P. Chase ’28, Hockey/Baseball
1927 Ellsworth C. Haggerty ’27, Track
1926 John J. Maher ’26, Football
1925 Henry T. Dunker ’25, Football/Track
1924 Charles J. Hubbard, Jr. ’24, Football/Crew
1923 Joseph S. Clark ’23, Baseball
1920 Wesley G. Brocker ’22, Football
1918 William B. Snow ’18, Football